آباژور

آباژور چیست و انواع مختلف آن

آباژور چیست و انواع مختلف آن

آباژور وسیله‌ای کاربردی در بخش‌های مختلف خانه نظیر اتاق خواب و سالن به شمار می‌رود. ویژگی مشترک بین انواع آباژور، به وجود کلاهک برای پخش نور مربوط می‌شود. شیوه پخش نور در انواع مختلف این وسیله سبب می‌شود به عنوان چراغ تزئینی در طراحی دکوراسیون نیز کاربرد داشته باشد. شناخت انواع مختلف آن در خرید آباژور به شما کمک می‌کند انتخاب درستی داشته باشید.

آباژور چیست

آباژور یک نوع روشنایی داخلی هست که به صورت پوششی بر روی چراغ‌ها قرار می‌گیره و به منظور افزایش زیبایی و تغییر شکل چراغ استفاده می‌شه. آباژور‌ها معمولاً از جنس مواد نرم و نسبتاً شفاف ساخته می‌شن تا نور چراغ از آنها عبور کنه و نور مناسبی ایجاد بشه.

انواع آباژور

آباژور در حالت کلی از سه بخش پایه، کلاهک یا شید و منبع نور تشکیل شده است. با تغییر جزئی در هر یک از این اجزا سبک‌های مختلفی از این وسیله ایجاد می‌شوند. کاربرد‌های انواع آباژور تنها در ساطع کردن نور خلاصه نمی‌شود و یکی از اجزای مهم در طراحی دکوراسیون به حساب می‌آید. از انواع مختلف این وسیله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

·آباژور کلاسیک

آباژور کلاسیک با طراحی قدیمی و سنتی خود شناخته‌ می‌شود. جنس پایه آن به طور معمول از چوب با حکاکی و کنده کاری‌های متعدد است. در طراحی شید آباژور کلاسیک نیز از نقش و نگار‌های سنتی استفاده می‌شود. این موضوع باعث شده تا آباژور کلاسیک در اتاق خواب و همچنین سالن پذیرایی کاربرد داشته باشد.

·آباژور برای اتاق خواب

مطالعه کردن با نور کم و ناکافی آسیب شدیدی به چشم‌ها وارد می‌کند. خواندن کتاب قبل از خواب عادت افراد بسیاری است. با استفاده از یک آباژور برای اتاق خواب می‌توان نور کافی را برای مطالعه ایجاد کرد. آباژور برای اتاق خواب، در کنار تخت یک عنصر جدا نشدنی به حساب می‌آید. به طور معمول برای اتاق خواب از آباژور رومیزی استفاده می‌شود که تنظیم نور آن به سادگی امکان پذیر باشد.

·آباژور رومیزی

آباژور رومیزی معمولا با پایه‌ای کوتاه ساخته می‌شود و برای استفاده در اتاق خواب کاربرد دارد. ارتفاع پایه آباژور رو میزی تاثیر زیادی بر روی کوتاه یا بلند نشان دادن سقف اتاق می‌گذارد. برای این‌که نور ساطع شده از آن کم‌تر شده و در نهایت نوری ملایم ایجاد شود؛ معمولا از کلاهک مات استفاده می‌کنند.

·آباژور ایستاده

آباژور ایستاده کاربرد زیادی در سالن و بین اجزای مختلف خانه مثل مبل‌ها دارد. با استفاده از یک آباژور شیک در اتاق نشیمن می‌توان فضاهای خالی موجود را پر کرد. برای ایجاد هارمونی بین اجزای مختلف خانه و افزایش زیبایی بصری نیز کاربرد داشته و پایه‌های چوبی و باریک این نوع آباژورها بین افرادی پیرو سادگی در دکوراسیون، طرفداران زیادی دارد.

·آباژور برای پذیرایی

جنس‌های مختلفی نظیر چوبی، کریستال، فلزی و شیشه‌ای در ساخت انواع آباژور کاربرد دارند. انتخاب آباژور برای پذیرایی باید با توجه به سایر اجزای خانه صورت گیرد. اگر از وسایل سنتی و ایرانی برای دکوراسیون کلی استفاده کرده‌ باشید؛ یک آباژور شیک با طرحی نزدیک به سنتی به شما پیشنهاد می‌شود.

انواع مختلف جنس آباژور شامل:

۱. آباژورهای فلزی: این نوع آباژور‌ها از جنس فلز ساخته می‌شن و معمولاً برای اضافه کردن لمس صنعتی و مدرن به دکوراسیون استفاده می‌شن.
۲. آباژورهای شیشه‌ای: این نوع آباژور‌ها از جنس شیشه ساخته می‌شن و باعث انتقال نور به طرز زیبایی می‌شن.
۳. آباژورهای پارچه‌ای: این نوع آباژور‌ها از جنس پارچه ساخته می‌شن و باعث انتقال نور به طرز نرم و دلپذیر می‌شن.
۴. آباژورهای پلاستیکی: این نوع آباژور‌ها از جنس پلاستیک ساخته می‌شوند و معمولاً برای دکوراسیون‌های کودکانه یا محیط‌های خارجی استفاده می‌شن.

خرید آباژور

آباژور شیک علاوه بر این‌که روشنایی کافی در هنگام شب ایجاد می‌کند؛ به عنوان مجسمه نیز کاربرد دارد. در طراحی دکوراسیون، این جزء در بخش‌های مختلفی از منزل استفاده می‌شود. شما با مراجعه به وب سایت کوالا می‌توانید انواع مختلف آن را مشاهده کنید. مقایسه بین محصولات و قیمت آن‌ها در سایت ما به شما کمک می‌کند خریدی متناسب با نیاز خود داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از hCaptcha مورد نیاز است که تابع سیاست حفظ حریم خصوصی و شرایط استفاده آنها است.

من با این شرایط موافق هستم .